Każda kobieta wie z pierwszej ręki, że kefir ma cudowne właściwości, w szczególności pomaga normalizować mikroflorę, pozbyć się zaparć i jest przydatny w odchudzaniu. Ale poza tym grzyb kefirowy jest uważany za niesamowity produkt terapeutyczny i kosmetyczny do kobiecych loków. Dzięki niemu najkorzystniej działa na włosy.
Jakie są zalety składników kefiru na włosy?
- ryboflawina (witamina B2) to ochrona włosów, ponieważ chroni je przed szkodliwym działaniem środowiska zewnętrznego: wytrącaniem kwasów, zmianami temperatury, farbowaniem włosów, kręceniem, stylizacją;
- cyjanokobalamina (witamina B12) poprawia ukrwienie, a tym samym przeciwdziała wypadaniu włosów, jednocześnie promując ich intensywny wzrost;
- kwas nikotynowy (witamina PP) jest uważany za stymulator wzrostu włosów, a także usprawnia procesy metaboliczne na poziomie komórkowym, zapobiegając powstawaniu siwych pasm;
- biotyna (witamina H) odbudowuje strukturę uszkodzonych pasm, niwelując ich przesuszenie, rozrywanie i łamliwość;
- kwasy organiczne niezawodnie pielęgnują włosy przetłuszczające się, w szczególności zapewniają normalizację produkcji tłuszczu i zapobiegają szybkiemu zanieczyszczeniu loków;
- cholina przyczynia się do prawidłowego dopływu krwi do korzenia głowy, przyczyniając się w ten sposób do nasycenia loków niezbędnym odżywieniem;
- jod ma właściwości wzmacniające włosy, dzięki czemu zapobiega ich wypadaniu;
- potas zapewnia włosom odpowiedni poziom nawilżenia, łagodząc łamliwość i suchość;
- wapń zapewnia wzmocnienie i pogrubienie loków, dodając im objętości i gęstości;
- fosfor otula każdy włos niewidzialną, trwałą powłoką, nadając w ten sposób kosmykom elastyczność i naturalny połysk.
Do czego służą kefirowe maski do włosów?
- Myć się. Maska do włosów z kefirem pozwoli przygotować loki do późniejszego farbowania, ponieważ taki produkt daje efekt rozjaśnienia. Aby uzyskać taki wynik, kefir należy najpierw podgrzać i nałożyć na włosy. Należy pamiętać, że powinien wystąpić efekt cieplarniany, który tylko potęguje pożądane działanie, dlatego warto wcześniej przygotować ciepłą czapkę i plastikową torbę. Kefir będziesz musiał trzymać na głowie przez co najmniej 3 godziny. Aby pozbyć się włosów ze starej farby, będziesz musiał przeprowadzać taką procedurę codziennie przez 2-3 tygodnie. W takim przypadku nie można używać szamponu, ponieważ ten napój doskonale oczyszcza włosy.
- Rozjaśnianie. Kefir jest uważany za doskonały środek na rozjaśnianie włosów. Używając tego napoju do tego celu, powinieneś zrozumieć, że ciemnowłosa brunetka nie zamieni się w blondynkę z kefirem. Jeśli maska do włosów z kefiru zostanie zastosowana na jasnobrązowych lokach, mogą one stać się jaśniejsze o kilka tonów. Dla wyjaśnienia należy przygotować kompozycję z kefiru, łyżki koniaku, soku z połowy cytryny i żółtka. Zauważalny wynik można zobaczyć, jeśli taka maska zostanie wykonana po co najmniej 3 dniach przez 1 miesiąc.
- Laminowanie. Maski do włosów z kefirem stosuje się również jako zabieg laminowania, dzięki któremu włosy stają się elastyczne, lśniące, gładkie, bez rozdwojonych końcówek. Taka kompozycja terapeutyczna jest łatwa do przygotowania ze wstępnie gotowanej na parze żelatyny, kefiru, oleju rycynowego i jajek. Powstała masa jest równomiernie rozprowadzana na pasmach, a 40 minut po nałożeniu należy ją zmyć ciepłą wodą. Ważne jest, aby nie myć włosów podczas używania szamponu przez co najmniej 1 dzień po zabiegu.
- Kolorowanie. Kefir w połączeniu z henną przyniesie doskonałe rezultaty. Barwienie henną będzie musiało być wykonane w zwykły sposób, ale farbę należy rozcieńczyć nie wodą, ale sfermentowanym produktem mlecznym. Kefir zmieszany z henną podkreśli ton i doda włosom pięknego połysku.
Jakie maski na bazie kefiru są popularne wśród kobiet?
Kefir-drożdże to najlepsza kefirowa maska do włosów. Aby go stworzyć, 10 g suchych drożdży rozcieńcza się odrobiną ciepłej wody. Dodaje się tam również 3 łyżki kefiru tłuszczowego i 1 łyżeczkę cukru. Masę pozostawia się na 10 minut w ciepłym miejscu do fermentacji, po czym dodaje się do niej 1 łyżeczkę miodu i taką samą ilość musztardy.
Maska Kefirowa z witaminami na włosy zapobiegnie wypadaniu włosów, wzmocni cebulki, a także sprawi, że pasemka będą lśniące i zdrowe. Aby przygotować taką maskę, potrzebujesz świeżej mięty, pokrzywy, mniszka lekarskiego, jarzębiny i liści babki lancetowatej. Wszystkie zioła są kruszone blenderem lub maszynką do mięsa i mieszane ze 100 ml kefiru. Ta mikstura powinna być dokładnie wcierana w skórę głowy. Idealnie nadaje się do włosów normalnych, mieszanych i przetłuszczających się.
Kefirowa maska do włosów typu mieszanego i normalnego z dodatkiem niebieskiego wzmocni cebulki loków, a także doda im objętości, połysku i jedwabistości, zapewniając jednocześnie leczniczy efekt regenerujący. Aby stworzyć taką maskę, dodaj 1 łyżkę proszku z niebieskiej glinki do 100 ml kefiru. Mieszankę wciera się do zniknięcia grudek i delikatnie wciera w skórę głowy. 30 minut po nałożeniu maski włosy należy umyć neutralnym szamponem.
Maska na porost włosów z kefirem, olejkami eterycznymi i płynną witaminą A odbudowuje strukturę loków, jednocześnie wzmacniając mieszki włosowe. Ta maska jest łatwa do wykonania: pół szklanki kefiru miesza się z kilkoma kroplami oleju i 2 kapsułkami witaminy A.
Maska kefirowo-żółtkowa pozwoli suchym i matowym lokom nabrać objętości i blasku. 3-4 łyżki tłustego kefiru miesza się z żółtkiem jaja. Dodaje się tam również 2 kapsułki oleju rycynowego. Następnie taką maskę nakłada się na całą długość. Kefir do włosów jest ważny, aby utrzymać ciepło, owijając go ciepłym ręcznikiem po nałożeniu.
Kefirowo-owsianka maska doskonale odżywia i delikatnie oczyszcza zniszczone i suche włosy. Aby stworzyć maskę, płatki owsiane miesza się z kefirem do średniej gęstości. Dodaje się tam również kilka łyżek zwykłego majonezu. Zamiast majonezu możesz użyć stopionego masła.